PostHeaderIcon Zasady gry w tenisa stołowego

Zasady gry w ping ponga są bardzo podobne do tych obowiązujących w tenisie ziemnym. Dyscypliny te różnią się między sobą sprzede wszystkim nawierzchnią na której odbywa się rywalizacja zawodników a także sprzętem którym się posługują. Podstawowa zasada gry pozostaje jednak niezmieniona.

Tenis stołowy polega bowiem na odbijaniu przez zawodników piłeczki na drugą stronę stołu z taką siłą lub techniką aby zawodnik przeciwny nie był w stanie jej odbić. Bardzo często zdarza się jednak że wymiany w tenisie stołowym są o wiele dłuższe niż w wersji ziemnej.

Najdłuższą wymianę zanotowano w 1936 roku na mistrzostwach świata kiedy to dwaj zawodnicy potrafili odbijać między sobą piłeczkę przez dwie godziny i piętnaście minut. Jak policzono w czasie tej wymiany zawodnicy przebili piłkę przez siatkę około 10 tysięcy razy.

W tenisie stołowym w przeciwieństwie do tenisa ziemnego piłeczka nie może zostać uderzona przez zawodnika z powietrza. Przed uderzeniem musi ona odbić się od stołu i aby wymiana była kontynuowana nie może ona dotknąć stołu więcej niż jeden raz po stronie zawodnika wykonującego odbicie. Zawodnicy w tenisie stołowym rywalizują pomiędzy sobą w pojedynkach singlowych lub deblowych. Podział ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Pojedynki deblowe mogą odbywać się pomiędzy zawodnikami jednej płci lub deblami mieszanymi potocznie nazywanymi mikstami w których parę tworzą mężczyzna i kobieta. W tenisie stołowym za każdą wygraną wymianę zawodnikowi przyznawany jest jeden punkt. Sety zarówno w pojedynkach męskich jak i żeńskich rozgrywane są do jedenastu zdobytych punktów( przy przewadze minimum dwóch punktów nad rywalem) na przykład 11:9, lub też powyżej 11 punktów do osiągnięcia przez któregoś z zawodników przewagi dwu punktowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


+ pięć = 14

HTML tags are not allowed.

*